Mitteresidentide tulu, mis on saadud dividendidena Eestis, ei ole tavaliselt maksustatav. Siiski on teatud erandeid, eriti seoses dividendimaksetega, mis on tehtud enne uute eeskirjade jõustumist.
Muudatused alates 2025 aastast
Alates 2025.aastast ei kuulu mitteresidentidele Makstud dividendid enam Eestis tulumaksuga maksustamisele. See oluline muudatus võeti kasutusele välisinvesteeringute sissevoolu stimuleerimiseks ja riigi maksusüsteemi lihtsustamiseks.
Erandlikud maksustamise juhtumid
Siiski on mõned erandid:
- Enne 2024 aastat Saadud dividendid. Kui mitteresidendist füüsiline isik on saanud dividende Eesti residendist äriühingult kuni 2024. aastani (kaasa arvatud), võib sellist tulu maksustada vastavalt varem kehtinud reeglitele. Neid dividende peetakse maksustatavaks määraga 14/86.
- Osalemine investeerimisfondides. Kui mitteresident saab dividende osalusosaluse kaudu lepingulises investeerimisfondis või muus varade kogumikus, kus üle poole vara koosseisust moodustavad Eestis asuvad kinnistud või Ehitised ning mitteresidendil on sellises fondis vähemalt 10% osalus, võivad need dividendid olla ka maksustatavad.
Mitteresidentide saadud dividendide nõuetekohaseks deklareerimiseks peavad maksjad esitama deklaratsiooni vormis INF1. Mitteresidendid on kohustatud saama Mitteresidendi koodi Maksu-ja Tolliametist, kui selline kood puudub või neil puudub Eesti isikukood.
Mis puutub maksumääradesse
Mitteresidendi teenitud intressid ei ole tavaliselt maksustatavad. Erandiks on olukorrad, kus intressisumma ületab oluliselt võlakohustuste tekkimise ajal kehtestatud turumäära. Sellistel juhtudel võib maksumäär olla 20% (või 22% alates 2025.aastast). Kuid maksulepingud mõne riigiga (USA, Kreeka ja Vietnam) võivad seda määra vähendada kuni 10%.
Kokkuvõtlikult
Eesti maksusüsteem on oluliselt muutnud dividendide maksustamist ja mitteresidentide intressitulu. Oluline on arvestada kõigi erandite ja Tingimustega, et vältida vigu maksude esitamisel ja maksuseaduste järgimisel.