Mis tahes riigi maksuseadused sisaldavad palju nüansse, mis on seotud kaupade käibe tekkimise koha määramise, käibemaksumäära ja deklareerimismenetlusega. Ettevõtjate ja organisatsioonide jaoks, kes tegutsevad väljaspool oma jurisdiktsiooni, on eriti oluline mõista neid aspekte, et vältida võimalikke maksuvigu ja karistusi.
Artiklis käsitleme põhisätteid kauba käibe tekkimise koha, käibemaksumäära ja deklareerimismenetluse kohta Eesti kontekstis.
Millal on kauba käibe tekkimise koht Eesti?
Eesti on kaubakäibe tekkimise koht, kui:
- Kaup asub Eestis transpordi alguse ajal. Kui kaup asub ostjale transportimise alustamise hetkel Eesti territooriumil, siis käibe tekkimise kohaks peetakse just seda riiki. Sellisel juhul tuleb käibemaks tasuda vastavalt Eesti seadustele. Käibemaksudeklaratsioon tuleb esitada Eesti maksuhaldurile hiljemalt aruandeperioodile järgneva kuu 20.päeval.
- Teenuseid osutatakse Eesti territooriumil. Teenuste osutamisel Eesti territooriumil tekib ka maksustatava kauba käive. Näiteks ehitus -, nõustamis -, kinnisvara rentimise ja muude samalaadsete tegevuste teenused loetakse Eestis osutatuks, kui neid tegelikult teostatakse Eesti territooriumil. Maksudeklaratsioon esitatakse samal ajal kui eelmises punktis.
- Kauba ostja on registreeritud Eestis. Kui kauba ostja on registreeritud maksumaksjana Eestis, isegi kui kaup ise asub füüsiliselt välismaal, võib käibe tekkimise koha pidada Eestis viibivaks. Oluline on arvestada, et sel juhul kohaldatakse erilist deklaratsiooniprotseduuri, mis nõuab müüjalt deklaratsiooni esitamist Eesti maksuhaldurile.
- Kaupade import Eestisse. Kui kaupu imporditakse Eestisse, tunnistatakse käibe tekkimise kohaks selle riigi territoorium. Käibemaksumäär määratakse sõltuvalt kauba kategooriast ja võib varieeruda. Deklaratsioon tuleb esitada kauba impordikuule järgneva kuu lõpuks.
- Mitteresidentide pakutavad elektroonilised teenused. E-teenused: tarkvara, hostimine, veebikursused jne – välisettevõtete poolt Eesti residentidele osutatavad teenused maksustatakse ka käibemaksuga. Käibe tekkimise koha määrab ostja riik, mis tähendab, et antud juhul on see Eesti. Selliste käibete deklareerimine toimub MOSS (Mini One Stop Shop) süsteemi kaudu, mis on spetsiaalselt välja töötatud e-teenuste maksude maksmise lihtsustamiseks.
Konkreetsed maksutingimused sõltuvad konkreetsest kaubast või teenusest.
Kokkuvõtlikult
Kauba käibe tekkimise koha kindlaksmääramine on käibemaksu korrektseks arvutamiseks ja maksmiseks hädavajalik. Oluline on meeles pidada, et iga juhtum on erinev ja nõuab maksuküsimustes hoolikat lähenemist. Deklaratsioonide esitamise tähtaegade nõuetekohane deklareerimine ja järgimine aitab vältida trahve ja muid negatiivseid tagajärgi.
Küsimuse üksikasjalikumaks uurimiseks võite meiega ühendust võtta!