Platvormide kaudu saadud tulu (sealhulgas rakenduste kasutamine) on Eestis maksustatav. Maksukohustuste täitmiseks on mitu võimalust, sõltuvalt sissetuleku tüübist. Vaatleme Tulumaks üksikasjalikumalt.
Aktiivne sissetulek
Seda tüüpi sissetulek tuleneb tööalastest tegevustest, näiteks kullerina, autojuhina ja muud tüüpi teenustest. Selle suhtes kehtivad järgmised maksud:
- tulumaks;
- sotsiaalmaksu;
- töötuskindlustuse maksed;
- kogumispension.
Need maksud tuleb maksta sõltumata äritegevuse vormist (üksikettevõtja, LLC jne).
Passiivne sissetulek
Need on tulud, mis tulenevad kinnisvara üürimisest või rentimisest (näiteks eluaseme üürimine). Neid maksustatakse ainult tulumaksuga.
Kuidas makstakse tööjõumaksu?
Vaatleme üksikasjalikku tegevuskava:
- Maksmine Kliendi poolt. Eraisik tellib teenuse ja teeb makse.
- Täitja poolt makse saamine. Teenust osutav isik (ettevõtluskonto omanik, üksikettevõtja, juriidiline isik) saab tehtud töö eest tasu.
- Maksude. Täitja maksab iseseisvalt kõik vajalikud maksud: tulumaksud, sotsiaalmaksed, töötuskindlustus ja pensionimaksed. Need maksed sõltuvad valitud ettevõtlusvormist.
- Registreerimine käibemaksukohustuslane. Kui töövõtja on registreeritud käibemaksukohustuslasena, on ta kohustatud maksma osutatud teenuste maksumuselt käibemaksu ja esitama vastava Arve.
Kui töövõtja kasutab lihtsustatud maksurežiimi (ettevõtlustulu maks), on käibemaksukohustuslasena registreerimine vabatahtlik ja käibemaksu ei võeta. Sellisel juhul ei ole Täitja kohustatud arve esitama.
Käibemaks (käibemaks)
Platvormid ja rakendused võivad toimida ka maksustamise subjektidena, kui tegemist on käibemaksuga. Vaatleme peamisi juhtumeid.
Käive rakenduse kasutamisel
Kui platvorm annab oma rakenduse kasutamise õiguse teistele kasutajatele üle, toimub käibe maksustamine. Kui Eesti rakenduse omanik annab oma tootele juurdepääsu teisele Eesti ettevõtjale, maksustatakse käibemaksuga standardmääraga 20%.
Kui rakenduse välisomanik osutab oma teenuseid Eesti ettevõtjale, maksustatakse käive rakenduse omaniku registreerimisriigis käibemaksumääraga null. Eesti kasutaja on aga kohustatud deklareerima käibemaksu tagasi.
Platvormide vahendusteenused
Paljud platvormid pakuvad vahendusteenuseid tarnijate ja tarbijate vahel. Siin kehtivad järgmised reeglid. Kui Eesti platvormi omanik osutab vahendusteenuseid teisele Eesti ettevõtjale, maksustatakse need teenused käibemaksuga tavamääraga 20%.
Kui välisplatvormi omanik osutab vahendusteenuseid Eesti ettevõtjale, rakendab ta oma riigis 0% määra ning Eesti ettevõtja peab deklareerima käibemaksu tagasi.
Kokkuvõtlikult
Platvormide kaudu saadud tulu maksustamine on Eestis keeruline süsteem, mis hõlmab paljusid aspekte ja erandeid. Maksuhalduriga seotud probleemide vältimiseks on oluline hoolikalt jälgida seadusemuudatusi ja täita kõik maksukohustused õigeaegselt.
Konsultatsiooni saate meilt!

Liituge meie tellimusega!
Liituge meie uudiskirjaga, et saada esimesena kasulikke artikleid, näpunäiteid ja eksklusiivseid pakkumisi. Ei mingit rämpsposti – ainult see, mis on tõeliselt oluline!
Nupule klõpsates nõustute privaatsuspoliitikaga.
Teie isikuandmeid ei edastata kolmandatele isikutele
2 Responses
Оборот, облагаемый налогом с оборота по ставке 9%
Некоторые виды товаров и услуг облагаются налогом с оборота по сниженной ставке – 9%. К таким товарам относятся:
продукты питания, за исключением алкогольных напитков и табачных изделий;
лекарственные препараты для медицинского использования;
товары для детей, такие как одежда, обувь, игрушки и книги;
газеты, журналы и периодические издания.
Здравствуйте, хотела узнать у вас какие продукты питания входят в пониженную ставку налогообложения. Прокомментируйте, пожалуйста, в законе о налоге с оборота я не увидела данных про 9% налога на продукты питания
Марина добрый час
В Эстонии в настоящее время (с 1 июля 2025 г.) установлены следующие ставки НДС:
Стандартная ставка 24 % – применяется ко всем товарам и услугам, не вошедшим в сниженные ставки
Сниженная ставка 13 % – распространяется только на услуги по размещению (отели и аналогичные услуги)
Сниженная ставка 9 % – применяется к ограниченному кругу социально значимых товаров и услуг: лекарственные средства и медицинские изделия, печатные и электронные книги, периодическая пресса (включая электронную)
Нулевая ставка 0 % – используется для экспорта товаров и некоторых международных услуг
По продуктам питания
В законе о НДС Эстонии (Käibemaksuseadus) продукты питания не включены ни в категорию с 9 %, ни в категорию с 13 % НДС. То есть на продукты повседневного потребления, включая бакалею, овощи, мясо и т. п., применяется полная стандартная ставка 24 %, не сниженная
Попытки ввести 9 % НДС на продукты питания обсуждались (например, в мае 2025 года подавался соответствующий законопроект), но парламент это предложение отклонил . Как пояснила лидер партии Eesti 200 Кристина Каллас, государственный бюджет не позволяет это реализовать.
С уважением, Александр Фоменко