Eesti on üks Euroopa Liidu (EL) riikidest, millega kehtestatakse teatav kohustus järgida kõigi liikmesriikide ühiseid maksureegleid. Sellegipoolest on igal riigil oma eripärad käibemaksu (käibemaksu) kohaldamisel erinevat tüüpi teenuste osutamisel ja teenuste maksustamine.
Artiklis käsitletakse teenuste maksustamise süsteemi Eestis, sealhulgas teenuste käibe tekkimise kohta, sisetehingute maksustamist, teenuste eksporti ja importi ning kaupade ja teenuste käibe ja soetamise maksustamist ELis.
Teenuste käibe tekkimise koht
Eesti seaduste kohaselt loetakse teenuse osutamise kohaks riik, kus asub teenuse saaja. See reegel kehtib igat liiki teenuste kohta, välja arvatud need, mis on seotud kinnisvara, kultuuri -, kunsti -, haridus -, spordi -, teadus -, meelelahutus-jne teenustega, kui teenuse osutamise kohaks tunnistatakse objekti asukoht.
Teenuste käibe tekkimise koha kindlaksmääramiseks Eestis kohaldatakse järgmisi kriteeriume:
- Kliendi asukoht. Kui teenust osutatakse juriidilisele isikule või üksikettevõtjale, loetakse teenuse osutamise kohaks selle isiku asukoht.
- Üksikisik. Kui teenust osutatakse füüsilisele isikule, loetakse teenuse osutaja asukohaks teenuse osutaja asukoht.
Mõnel teenuseliigil on konkreetsed reeglid nende osutamise koha määramiseks, näiteks Sõidukite rentimine, Telekommunikatsiooniteenused jne.
Teenuste sisemine maksustamine
Teenuste osutamisel Eesti elanike vahel kehtivad standardsed käibemaksumäärad, mis moodustavad enamiku teenuste puhul 22%. Siiski on erandeid, näiteks teatud kaupade ja teenuste kategooriate vähendatud määrad (9%, 5% ja 0%), näiteks võivad need olla raamatud, ravimid, Transpordipiletid ja muud sotsiaalselt olulised kaubad ja teenused.
Teenuste eksport ja import
Teenuste eksport Eestist maksustatakse käibemaksumääraga null, kui neid osutatakse mitteresidentidele, kes asuvad väljaspool ELi territooriumi. Nullmäära kohaldamise õiguse tõendamiseks on vaja esitada dokumendid, mis tõendavad teenuse osutamist väljaspool riiki.
Teenuste import Eestisse maksustatakse käibemaksumääraga 22%, kui teenuseid osutavad Eesti mitteresidendid füüsilistele isikutele või juriidilistele isikutele, kes ei ole käibemaksukohustuslasena registreeritud. Kui teenuseid osutatakse käibemaksu maksjatena registreeritud juriidilistele isikutele, rakendatakse käibemaksu pöördarvestuse mehhanismi.
Käibe ja omandamise maksustamine kogukonnas
Euroopa Liidu raames kehtib ühtne süsteem kaupade ja teenuste käibe ja soetamise maksustamiseks liikmesriikide vahel. Selle süsteemi põhiprintsiibid on järgmised:
- Kauba või teenuse tarnekoht. Kauba või teenuse tarnekohaks peetakse riiki, kuhu kaup saadeti või teenust osutati.
- Käibemaksu pöördarvu mehhanism. Kaupade või teenuste ostmisel teistest ELi riikidest pärit tarnijatelt arvutab ja maksab ostja iseseisvalt käibemaksu vastavalt oma riigi eeskirjadele.
- Invoising. Kaupade ja teenuste pakkujad on kohustatud väljastama arved, mis näitavad kauba või teenuse väärtust ja tasumisele kuuluva käibemaksu summat.
Ühenduse käibe ja omandamise maksustamine põhineb maksuseaduste ühtlustamise ja ELi riikide vaheliste arvelduste lihtsustamise põhimõtetel.
Kokkuvõtlikult
Teenuste maksustamise süsteem Eestis vastab Euroopa Liidu üldistele nõuetele ning tagab maksusuhete läbipaistvuse ja õigluse. Erinevate käibemaksumäärade, pöördarvestusmehhanismide ja dokumentide kinnitamise rakendamine muudab maksustamisprotsessi turuosalistele paindlikumaks ja mugavamaks.

Liituge meie tellimusega!
Liituge meie uudiskirjaga, et saada esimesena kasulikke artikleid, näpunäiteid ja eksklusiivseid pakkumisi. Ei mingit rämpsposti – ainult see, mis on tõeliselt oluline!
Nupule klõpsates nõustute privaatsuspoliitikaga.
Teie isikuandmeid ei edastata kolmandatele isikutele
2 Responses
Оборот, облагаемый налогом с оборота по ставке 9%
Некоторые виды товаров и услуг облагаются налогом с оборота по сниженной ставке – 9%. К таким товарам относятся:
продукты питания, за исключением алкогольных напитков и табачных изделий;
лекарственные препараты для медицинского использования;
товары для детей, такие как одежда, обувь, игрушки и книги;
газеты, журналы и периодические издания.
Здравствуйте, хотела узнать у вас какие продукты питания входят в пониженную ставку налогообложения. Прокомментируйте, пожалуйста, в законе о налоге с оборота я не увидела данных про 9% налога на продукты питания
Марина добрый час
В Эстонии в настоящее время (с 1 июля 2025 г.) установлены следующие ставки НДС:
Стандартная ставка 24 % – применяется ко всем товарам и услугам, не вошедшим в сниженные ставки
Сниженная ставка 13 % – распространяется только на услуги по размещению (отели и аналогичные услуги)
Сниженная ставка 9 % – применяется к ограниченному кругу социально значимых товаров и услуг: лекарственные средства и медицинские изделия, печатные и электронные книги, периодическая пресса (включая электронную)
Нулевая ставка 0 % – используется для экспорта товаров и некоторых международных услуг
По продуктам питания
В законе о НДС Эстонии (Käibemaksuseadus) продукты питания не включены ни в категорию с 9 %, ни в категорию с 13 % НДС. То есть на продукты повседневного потребления, включая бакалею, овощи, мясо и т. п., применяется полная стандартная ставка 24 %, не сниженная
Попытки ввести 9 % НДС на продукты питания обсуждались (например, в мае 2025 года подавался соответствующий законопроект), но парламент это предложение отклонил . Как пояснила лидер партии Eesti 200 Кристина Каллас, государственный бюджет не позволяет это реализовать.
С уважением, Александр Фоменко